Hea vannitoa valgustusIdeaalse valgustuse planeerimine vannituppa

Vannituba on hommikul esimene ja viimane õhtul enne magamaminekut. Koduse õhkkonnaga vannituba on parim viis päeva positiivseks alustamiseks ja lõõgastava lõpu viimiseks. Harmooniline vannitoavalgustus mängib siin olulist rolli. Meie juhend aitab teil leida teie vannitoale sobiva valgustuse.

Valgustus selgitas – mida tähendavad kelvin, Ra, luumen ja luks?

Valgustus on sisekujunduse oluline osa ja võib oluliselt mõjutada ruumi atmosfääri ja meeleolu. Siin mängivad olulist rolli värvitemperatuur, värviedastus, heledus ja valgustus.

Erinevate kelvinite väärtustega värvitemperatuuri illustratsioon (© iStock.com/SuriyaKK)

Värvustemperatuur (kelvin) – kui soe või jahe valgus on

Värvustemperatuur määrab, kuidas valguse värvi tajutakse. See määrab, kui soe või jahe valgus paistab, ja seda mõõdetakse kelvinites (K). Mida kõrgem on kelvini väärtus, seda jahedam valgus paistab (sinakas). Samal ajal tajutakse madalamaid kelvini väärtusi soojema valgusena (kollakana). Näiteks tavaliste lambipirnide värvustemperatuur on umbes 2700 K, mis muudab need soojemaks ja kollaka tooniga. Seevastu päevavalguse värvustemperatuur on vahemikus 5000–6500 K ja see tundub jahedam ja sinaka tooniga.

Erinevad valgustusmeeleolud vannitoas Geberit ComfortLight valgustuskontseptsiooniga (© Geberit)

Üldiselt eristatakse valge valguse erinevaid kategooriaid:

  • Soe valge värvustemperatuur on alla 3300 K ja see loob sooja ja koduse valgustuse. Seda kasutatakse sageli eluruumides, näiteks magamistubades, elutubades või koridorides.
  • Neutraalne valge ehk universaalne valge värvustemperatuur jääb vahemikku 3300–5300 K ning see tekitab meeldivalt ereda valguse, mida kasutatakse tööruumides, näiteks kontorites, koolides ja raamatukogudes.
  • Jaheda valge või päevavalguse valge värvustemperatuur on üle 5300 K ja see tekitab jahedat sinakat valgust, mida kasutatakse sageli operatsioonisaalides, laborites, tööstusrajatistes ja muudes kohtades, kus on vaja suuremat keskendumist ja tähelepanu.

Värviedastus (Ra väärtus)

Värviedastus on seotud sellega, kui loomulikult paistavad objektide värvid teatud valgustingimustes. Vannitoas on see eriti oluline peeglisse vaadates, et näha loomulikke naha- ja juuksetoone ning riiete või meigivärvi.

Seda tähistab Ra väärtus, mida tuntakse ka kui CRI (Colour Rendering Index). Skaalal 0 kuni 100 määrab see, kui täpselt annab valgusallikas objektide värve võrreldes loomuliku päevavalgusega. Mida suurem väärtus, seda lähedasemad on renderdatud värvid originaalile. Ra väärtus 100 vastab loomuliku päevavalguse värviedastusele. Madalamate Ra väärtuste korral näivad värvid moonutatud või muutunud. Üldiselt aitab kõrge värviedastus luua ruumides loomuliku meeldiva atmosfääri.

Meie näpunäide: Väärtused 80 Ra ja rohkem on interjööri jaoks hea võrdluspunkt. Vannitoas on nahatoonide loomulikuks renderdamiseks soovitatav väärtus üle 90 Ra.

Illustratsioon näitab, kuidas valgus pindadelt peegeldub ja inimsilm seda tajub (© Tribecraft). Lambipirni valgus kiirgab igas suunas; kui hele see on, väljendatakse luumenis. Kui valgus pinda tabab, nimetatakse seda valgustiheduseks, mida mõõdetakse luksides. Inimsilm tajub valguse värvi – olgu see siis rohkem kollakas või sinakas. See värvitemperatuur on näidatud kelvinites.

Heledus (luumen)

Luumen (lm) näitab, kui hele on valgusallikas. Mida suurem on luumeni väärtus, seda heledam on valgus.

Valgustus (lux)

Valgustus määrab, kui palju valgust langeb teatud pinnale teatud kaugusel valgusallikast, ja seda mõõdetakse luksides (lx). Mida suurem on luksi väärtus, seda heledam ja intensiivsem on vastava pinna valgustus. Luksusväärtus on oluline tagamaks, et ruumi valgustus oleks piisavalt hele ja silmale hea.

Meie näpunäide: valgustatust ja heledust mõjutavad tugevalt ümbritsevad seinad, nende tekstuur ja värv. Võimaluse korral vaadake valguslahendust alati realistlikus kontekstis sobiva vannitoa suuruse, seinavärvide ja materjalidega.

Näpunäiteid vannitoa optimaalseks valgustamiseks

Vihje 1: Otsese ja kaudse valgustuse segu

Sisekujundajad püüavad vannitoas leida hea tasakaalu otsese ja kaudse valgustuse vahel.

  • Otsene valgustus: fokusseeritud valgusvihuga lambid tekitavad otsevalgustuse. See soodustab varjude teket ja annab loomuliku erksuse (kui see tuleb ülalt). Otsene valgustus tekitab aga ka suuri kontraste ja seega mõnel juhul ebasoodsaid varje.
  • Hajus valgustus: hajutatud valgustus tekib siis, kui valgusvihk filtreeritakse või hajutatakse ekraani või varju poolt.
  • Kaudne valgustus: Kaudse valgustuse korral peegeldub valgusallikas objektilt või seinalt. Nii hajus kui ka kaudne valgus jaotavad valgust ühtlasemalt, kuid eraldi kasutamisel annavad ainult tuhmi valgustuse.

2. nõuanne: ühendage viis kuni seitse valgusallikat

Erinevate tegevuste jaoks tasakaalustatud valgustuse loomiseks on soovitatav kombineerida mitut valgusallikat. Kui palju, sõltub ruumi suurusest, soovitud valgustuse tüübist ja intensiivsusest ning individuaalsetest nõudmistest.

Rootsi sisekujundaja Frida Ramstedt lõi valgustusega seoses välja “5 kuni 7 reegli”. Ta usub, et igas toas peaks olema viis kuni seitse valgusallikat. Mõned inimesed soovitavad isegi kuni üheksat allikat. Teine tema nõuanne on kasutada erinevatest kategooriatest pärit valgust.

Vannitoas on soovitatav kombineerida järgmisi valgustustüüpe:

  • Põhivalgusti: jaotab valguse üle terve ruumi, näiteks laevalgustid, vannitoapeegel valgustusega või valgustusega peegelkapp.
  • Mööblivalgusti: rõhutab huvitavaid elemente ja loob atmosfääri tunde, näiteks valgustab avatud mööblialasid või valgustab mööbli all.
  • Atmosfäärivalgus: kasutatakse peamiselt dekoratiivsetel eesmärkidel, näiteks objektile suunatud prožektorid, haldjavalgustid või küünlad.
  • Seadmevalgustid: Sanitaartooted integreeritud valgusallikatega, mis pakuvad lisafunktsioone, näiteks täiturplaadid koos orientatsioonivalgustusega, mis aktiveerub kohe, kui keegi tualetti läheneb.
Graafika näitab erinevaid valgustatud tsoone vannitoas WC, pesemiskoha ja duši juures (© Tribcraft)

Vannitoa kujundamisel kasutatavad täiendavad valgusallikad:

  • Mööbli sisemuse valgustus, näiteks sahtlivalgusti
  • Valgustatud suurenduspeegel
  • Märgutuled, mis näitavad seadme olekut

Kuvatud vannitoas on ruum ja peegelpilt optimaalselt valgustatud tänu otsese ja kaudse valgusallika kombinatsioonile. Peamise vannitoavalgustina on kasutatud valgustusega peegelkappi. Võimalik ka valgustusega vannitoapeegel. Niššvalgustid peegelkapis ja dušinurgas valgustavad elegantselt kasutatud ruume. Valgustus täiturplaadil ning tualett- ja vannitoamööbli all on arhitektuuriline esiletõst ning aitab kaasa ka kodusele õhkkonnale.

Geberit lahendused harmooniliseks vannitoavalgustuseks

Geberit vannitoavalgustid kasutavad ühendatud valgusallikaid, et luua harmooniline valgustus ja optimaalsed valgustingimused erinevatele nõuetele. Teie vannitoatoodetest saab valgusallikas, mida saab kohandada vastavalt teie igapäevasele rutiinile.

Geberit ComfortLight valgustuskontseptsiooni eelised lühidalt:

  • Geberit ComfortLight sanitaartooted ja vannitoamööbel esitlevad ruumi ja pakuvad täiuslikku valgustust igal kellaajal.
  • Reguleeritav heledus ja heledad värvid tagavad vannitoas hea enesetunde.
  • Ühendatud valgusallikaid saab juhtida üheaegselt ja täiuslikult koordineerida ühe nupuvajutusega.

Loomulik valgustus koos ComfortLight

Valgus mõjutab oluliselt meie heaolu. Valge ere valgus äratab meid üles, samas kui vaoshoitud soe valgus mõjub lõõgastavalt. Geberit ComfortLightiga sanitaartooted ja vannitoamööbel avaldavad muljet värvitemperatuuri ja heleduse kooskõlastamisega: pideva hämardamise korral muutub ere valgus automaatselt jahedamaks ja tumedam valgus soojemaks. See loob loomulikud valgustingimused vannitoa rutiinide jaoks ja koduse õhkkonna ruumis. Lisateavet Geberit ComfortLight kohta leiate meie veebisaidilt.

Mida peaksin vannitoa valgustamisel tähelepanu pöörama?Expert tips

Valgusekspert Andreas Janser Šveitsis Rapperswil-Jonas asuva Geberiti peakorteri valguslaboris (© Geberit)

Geberit ComfortLight valgustuskontseptsiooni väljatöötamisel mängis suurt rolli tootejuht ja kvalifitseeritud elektrik Andreas Janser. Tema ja ta kolleeg töötasid kõvasti optimaalse vannitoavalgustuse saavutamise nimel Geberiti peakorteri valguslaboris, mis on varustatud liigutatavate seinte ja lagede, keraamiliste seadmete, mööbli ja klaasist vaheseintega. Siin on ekspert abiks, et anda mõned näpunäited vannitoa valgustuse kohta.